سینی کابل-نردبان کابل-لوله فولادی-درب سینی کابل-کاورسینی کابل-پایه سینی کابل-بوشن- ریل- سی چنل

خرید سینی کابل

در سیم کشی ساختمان ها یک سیستم سینی کابل برای نگهداری و هدایت کابل های الکتریکی عایق مورد استفاده برای توزیع برق، کنترل و ارتباطات بکار میرود.

سینی کابل بعنوان جایگزینی برای سیم کشی باز یا سیستم های لوله های فولادی برق استفاده می شود و معمولا برای مدیریت هدایت کابل ها در ساخت و ساز تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.

تغییرات سینی کابل

سینی های کابل بطور خاص، در مواردی که تغییرات در یک سیستم سیم کشی قابل پیش بینی باشد مفید هستند. به این دلیل که کابل های جدید را میتوان با قرار دادن در سینی کابل موجود به جای کشیدن آنها از طریق یک لوله جدید اجرا نمود.

طبق مقررات NEC و استانداردها، یک سیستم سینی کابل یک واحد یا مجموعه ای از واحدها یا بخش ها و اتصالات مربوطه است که یک سیستم ساختاری سخت است و برای نگهداری و بستن ایمن کابل ها و مسیرهای هدایت کابل ها مورد استفاده قرار میگیرد.

امروزه سینی های کابل بخش ضروری از ساخت و ساز صنعتی و تجاری با ارائه راه حل های سریع، اقتصادی و قابل انعطاف برای مسائل اجرایی پیش رو هستند. سینی های کابل قادر به پشتیبانی از انواع متدهای سیم کشی هستند:

 1. خطوط برق ولتاژ بالا
 2. کابل های توزیع برق
 3. سیم کشی سیستم های کنترلی حساس
 4. سیم کشی تجهیزات ارتباطی و مخابراتی
 5. کابل یا فیبرهای نوری

جنس سینی کابل:

اکثر سیستم های سینی کابل از فلز مقاوم در برابر خوردگی مانند: فولاد با کربن پایین، فولاد ضد زنگ و یا یک آلیاژ آلومینیوم و یا از فلزی با آبکاری مقاوم در برابر خوردگی مانند: روی یا آپوکسی ساخته میشوند.

انتخاب جنس سینی کابل برای هر نوع نصب خاص بستگی به محیط، نصب: که شامل خوردگی یا ملاحظات الکتریکی هستند؛ هزینه دارد.

 • آلومینیوم:

سینی های کابل ساخته شده از آلومینیوم اکسترود شده اغلب به دلیل، نسبت بالای استقامت به وزن خود، داشتن بهترین مقاومت ها در برابر محیط های با درصد خوردگی بالا و نیز سهولت نصب مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین این نوع سینی ها مزایای سبک وزن بودن و بدون نیاز به تعمیرات و نگهداری را دارا می باشند و از آنجا که سینی های کابل آلومینیومی مغناطیسی نیستند، تلفات الکتریکی نیز به حداقل میرسد.

محصولات سینی کابل از آلیاژهای سری ۶۰۶۳ شکل میگیرند که بر اساس طراحی آلیاژ آزاد مس برای کاربرد های دریایی است. این آلیاژها حاوی سیلیکون و منیزیم در مقادیر مناسب برای تشکیل سیلیکات منیزم هستند که به آنها اجازه میدهد که گرما را به راحتی دفع کنند. این آلیاژهای سیلیکونی منیزیم دارای شکل پذیری و مشخصات ساختاری خوب و همچنین مقاومت در برابر خوردگی عالی هستند.

مقاومت بسیار خوب در برابر خوردگی، از جمله شرایط آب و هوایی، که توسط آلومینیوم نشان داده میشود، به دلیل خاصیت خود ترمیمی لایه اکسید آلومینیوم که سطح آنها را حفاظت میکند میباشد. مقاومت آلومینیوم به مواد شیمیایی در محیط کاربرد باید قبل از استفاده از آن مورد آزمایش قرار گیرد.

 • فولاد:

سینی های فولادی از فولادهای با کیفیت ساختاری بالا توسط فرایند شکلگیری با نورد مستمر ساخته میشوند. فرایند فرم دهی و اکسترود باعث افزایش استقامت مکانیکی آنها میگردد.

مزایای اصلی سینی کابل فولادی، استقامت مکانیکی بالا و هزینه کم است. و معایب آن عبارت اند از: وزن بالا، هدایت الکتریکی پایین و مقاومت نسبتا ضعیف در برابر خوردگی.

میزان خوردگی به عوامل بسیاری مانند محیط، پوشش یا حفاظت در نظر گرفته شده و فرمولاسیون فولاد سینی بستگی دارد. برخی شرکت های سازنده، پوشش و آبکاری خاصی برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی فولاد پیشنهاد میشود. این موارد شامل پیش گالوانیزه، گلوانیزه گرم، آپوکسی و رنگ های خاص است.

 • استیل:

فولاد ضد زنگ یا استیل، مقاومت بالا در برابر رطوبت، مقاومت بالا در برابر خمش، در دمای بالا دارد.

سینی کابل استیل از فولاد ضد زنگ AISI نوع ۳۱۶ نورد شده ساخته میشود.

فولاد ضد زنگ مقاوم در برابر رنگدانه ها، مواد شیمیایی آلی و غیر آلی در دمای بالا میباشد.

میزان بالای کروم و نیکل و کاهش سطح کربن به منظور افزایش مقاومت در برابر خوردگی و آسان نمودن جوشکاری میباشد. آلیاژ نوع ۳۱۶ شامل مولیبدنوم برای افزایش استقامت در درجه حرارت بالا و بهبود مقاومت در برابر خوردگی، بویژه در برابر اسید سولفوریک و کلرید میباشد. میزان کربن برای تسهیل جوشکاری کاهش می یابد.

پوشش سینی کابل

 • گالوانیزه

پر کاربردترین نوع پوشش برای سینی کابل، گالوانیزه کردن آن است. این پوشش مقرون به صرفه است، در مقابل طیف گسترده ای از مواد شیمیایی محیطی محافظت خوبی انجام میدهد و اگر دچار خراش یا برش بر روی بدنه خود نشود خودترمیم بوده و آسیب نخواهد دید.

فولاد مورد استفاده برای ساخت سینی کابل با استفاده از فرایند الکترولیز به وسیله غوطه ور کردن آن در یک حمام نمک روی با روی، زینک پوشیده شده است. ترکیبی از کربنات، هیدروکسید و اکسید روی یک پوشش محافظ برای محافظت از روی تشکیل میدهند. مقاومت در برابر خوردگی به طور مستقیم به ضخامت پوشش و سختی محیط استفاده سینی مربوط میشود.

 • پیش گالوانیزه

پیش گالوانیزه کردن که بعنوان آسیاب گالوانیزه و یا آسیاب غلتکی گالوانیزه نیز شناخته میشود، با عبور از کویل فولاد از طریق فلز مذاب روی به عمل می آید. سپس این کویل ها به اندازه مورد نیاز بریده شده و ساخته میشوند.

مناطقی که بطور معمول در حین ساخت، مانند نواحی برش و جوش پوشش داده نمیشوند، توسط روی پوشانده میشوند که بعنوان یک آنود برای محافظت عمل مینماید. در حین جوشکاری، ناحیه کوچکی که بطور مستقیم تحت تاثیر دمای جوشکاری قرار میگیرد، عاری از هرگونه آلودگی است اما همان فرایند خودترمیمی رخ میدهد.

فولاد پیش گالوانیزه شده عموما برای استفاده در فضای باز یا محیط های صنعتی توصیه نمیشود.

 • گالوانیزه گرم

پس از ساخته شدن و منتاژ سینی کابل فولادی، کل سینی در حمام فلز مذاب روی غوطه ور میگردد، در نتیجه تمامی سطوح آن از جمله تمام لبه ها، سوراخ ها و محل های جوش پوشانده میشوند.

ضخامت پوشش توسط مدت زمانی که هر بخش از سینی در حمام فوق الذکر غوطه ور میگردد و سرعت برداشتن آن تعیین میگردد. گالوانیزه گرم نمودن سینی پس از ساخت، یک پوشش بسیار ضخیم تر از فرایند پیش گالوانیزه ایجاد میکند.

این فرایند برای سینی کابل مورد استفاده در اکثر محیط های باز و بیرونی و بسیاری از کاربردهای صنعتی با شرایط بسیار سخت توصیه میشود.

انواع سینی کابل

سینی های کابل از فولاد، آلومینیوم یا پلاستیک تقویت شده فیبری (FRB) ساخته میشوند و در ۶ نوع پایه در دسترس هستند:

 1. سینی کابل نوع نردبانی
 2. سینی کابل ساده یا غیر مشبک
 3. سینی کابل مشبک پانچ شده یا شیار دار
 4. سینی کابل کانالی
 5. سینی کابل توری یا سبدی
 6. سینی کابل تک ریلی

سنی کابل نردبانی (Ladder Cable Try):

 • عموما در کاربردهای با پشتیبانی طول متوسط تا طولانی از ۳٫۶ تا ۹ متر مورد استفاده میشود.
 • سینی کابل نردبانی برای حدود ۷۵درصد از روش های اجرای سیستم سیم کشی با سینی کابل مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع سینی کابل نوع غالب و برتر با توجه به بسیاری از ویژگی های مطلوب آن میباشد.
 • سینی کابل نردبانی بدون وجود کاور و روبنده اجازه میدهد تا حداکثر جریان هوای آزاد در سراسر کابل هدایت شود. این موضوع اجازه میدهد تا گرمای تولید شده در هادی های کابل بطور موثری از بین برود. در چنین شرایطی، عایق هادی درون کابل های یک سیستم سیم کشی بر روی سینی کابل بدرستی طراحی شده، از حداکثر دمای مجاز کارکرد خود تجاوز نمیکند. عمر کاری این کابل ها به علت دمای کاری بیش از حد، پیش از موعد پایان نخواهند یافت.
 • پله های سینی های کابل نردبانی

 • پله های سینی های کابل نردبانی یا همان نردبان کابل، لنگرهای مناسبی را برای اتصال کابل ها در مسیرهایی که سینی کابل غیرافقی اجرا میشود یا جایی که موقعیت کابل ها باید در سینی کابل افقی ثابت باشد و حرکت نکنند فراهم میکنند. این قابلیت برای اجرا و نصب کابل تک مفتولی یک ضرورت است. تحت شرایط خطا یا اتصال کوتاه، نیروهای مغناطیسی که توسط جریان اتصال کوتاه اجرا میشوند، کابل های تک مفتولی را اگر به صورت مطمئن به سینی کابل متصل نباشند از سینی کابل جدا میکنند.
 • کابل ها امکان ورود یا خروج از بالا یا پایین سینی کابل نردبانی را دارند. جاییکه کابل ها به لوله وارد یا از آن خارج میگردند، امکان نصب لوله به اتصالات سینی کابل در بالا یا پایین آن برای اتمام مسیر لوله کشی و هدایت ادامه کابل بر روی نردبان کابل از هر دو سمت بالا و پایین به دلیل ساختار نردبان و امکان دسترسی به هر دو سمت این نوع سینی کابل وجود دارد.
 • رطوبت در سینی کابل های نردبانی نمیتواند انباشته شود.

 • اگر سینی های کابل در جایی نصب شده اند که کار کردن در آن فضا مشکل است، دسترسی از طریق پایین سینی کابل نردبانی ممکن است به تسهیل نصب کابل های سایز کوچک مثلا: کابل های کنترلی ابزار دقیق و سیگنال کمک کند.
 • معمول ترین فاصله پله برای سینی کابل نردبانی ۲۳ سانتیمتر است. این فاصله ممکن است برای پشتیبانی از تمام سایزهای کابل مورد استفاده قرار گیرد. این فاصله برای کابل های قطر کوچک نوع PLTC و کابل های TC بعنوان فاصله پشتیبانی بطوریکه هیچ افتادگی بین پله های نردبان برای کابل های سایز کوچک قابل مشاهده نباشد مناسب است. فاصله ۳۰ یا ۴۵ سانتیمتری پله ها از یکدیگر، تکیه گاه کافی برای کابل فراهم میکند اما برای کاهش بدشکل شدن اجرای سیم کشی در برخی موارد، مقدار کمی کابل سایز پایین میتواند بین دو پله کشیده شود. حداکثر فاصله مجاز بین تکیه گاهها یا ساپورت ها برای کابل های تک مفتولی سایز ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر مربع ۲۳ سانتیمتر است.

سینی کابل با تهویه طبیعی یا مشبک

تنها دلیل انتخاب یک سینی کابل با تهویه طبیعی نسبت به سینی کابل نوع نردبانی، جنبه زیبایی آن است. و دلیل آن نیفتادن مشهود کابل های سایز کوچک میباشد. سینی کابل مشبک نگهداری بیشتری از کابل ها نسبت به سینی کابل نردبانی فراهم می آورد، اما نگهداری بیشتر قابل توجه نیست. این موضوع هیچ تاثیری بر سرویس دهی و یا طول عمر کابل ندارد.

مشخصات:

 • حفاظت راحت و استقامت بالای سیستم با اتصالات شعاعی صاف.
 • حداکثر استقامت برای کاربردهای طولانی مدت.
 • عرض استاندارد ۱۵، ۳۰، ۴۵، ۶۰، ۷۵ و ۹۰ سانتیمتر.
 • عمق استاندارد ۷٫۵، ۱۰، ۱۲٫۵ و ۱۵ سانتیمتر.
 • طول استاندارد ۳۰۰، ۳۶۰، ۶۰۰ و ۷۲۰ سانتیمتر.
 • فواصل پله ها ۱۵، ۲۲٫۵، ۳۰ و ۴۵ سانتیمتر.

سینی کابل ساده یا غیر مشبک (Solid Bottom Cable Tray):

عموما برای کاربردهای الکتریکی و مخابراتی با حداقل تولید گرما و حرارت با محدودیت پشتیبانی کوتاه تا متوسط از ۱۵۰ تا ۳۶۰ سانتیمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

 • دلیل اصلی انتخاب سینی کابل ساده نگرانی از حفاظت در مقابل EMI/RFI یا تداخل الکترومغناطیسی و رادیو فرکانسی برای مدارهای بسیار حساس میباشد. یک سینی کابل فولادی ساده با درپوش فولادی اگر هیچ شکستگی یا سوراخی در اجرای کامل آن وجود نداشته باشد، درجه خوبی از محافظت را فراهم می آورد.
 • سیستم سینی ساده دارای یک ایراد است که بدلیل بدون منفذ بودن رطوبت میتواند در سینی کابل ایجاد و انباشته شود. این موضو ع میتواند با ایجاد سوراخ های تخلیه ۰٫۶ سانتیمتر در پایین سینی کابل در فواصل ۹۰ سانتیمتری در وسط و نزدیک لبه های دو طرف، اگر سینی کابل مورد استفاده برای حفاظت در برابر EMI/RFI مورد استفاده قرار نمیگیرد، کنترل شود.
 • بعضی از مهندسان و طراحان، سینی کابل ساده اغلب با درپوش را ترجیح میدهند و بر این باورند که تمامی مدارهای الکتریکی باید کاملا توسط فلز محصور شوند. این نوع سینی های کابل فقط کابل هایی را که برای این نوع اجرا طراحی شده اند پوشش می دهند. خرابی و آسیب به کابل در این نوع سینی کابل به ندرت اتفاق میفتد. خرابی کابل به علت مشکلات اجرای کابل در این نوع سینی های کابل وجود ندارد.

مشخصات:

 • پشتیبانی بدون تهویه و گردش دائمی هوا برای کابل های ظریف با حفاظت اضافی کابل بوسیله مواد فلزی و فایبرگلاس در سینی.
 • بدنه فلزی با درپوش فلزی بدون منفذ برای کابل بدون حساسیت به درجه حرارت در شرایط محیطی.
 • عرض استاندارد ۲۵، ۳۰، ۴۵، ۶۰، ۷۵ و ۹۰ سانتیمتر.
 • عمق استاندارد ۷٫۵، ۱۰، ۱۲٫۵ و ۱۵ سانتیمتر.
 • طول استاندارد ۳۰۰، ۳۶۰، ۶۰۰ و ۷۲۰ سانتیمتر.

سینی کابل مشبک پانچ شده یا شیاردار (Trough Cable Tray):

عموما برای کاربردهای با تولید حرارت متوسط با طول های کوتاه تا متوسط از ۱۵۰ تا ۳۶۰ سانتیمتر استفاده میشود.

مشخصات:

 • تهویه متوسط با افزایش تکیه گاه کابل با سوراخکاری در کف سینی و ارائه تکیه گاه برای کابل در هر ۱۰ سانتیمتر.
 • موجود در نوع فلزی و غیرفلزی
 • عرض استاندارد ۱۵، ۳۰، ۴۵، ۶۰، ۷۵ و ۹۰ سانتیمتر.
 • عمق استاندارد ۷٫۵، ۱۰، ۱۲٫۵ و ۱۵ سانتیمتر.
 • طول استاندارد ۳۰۰، ۳۶۰، ۶۰۰ و ۷۲۰ سانتیمتر.
 • فاصله ثابت پله ۱۰ سانتیمتر در مرکز.

سنی کابل کانالی (Channel Cable Tray):

مورد استفاده برای اجرای تاسیسات الکتریکی با تعداد محدودی کابل زمانیکه لوله برای اجرا مناسب نیست. با پشتیبانی از طول کوتاه تا متوسط بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ سانتیمتر.

مشخصات:

 • پشتیبانی بصرفه برای کابل های ظریف و کابل های انشعابی از سیستم سینی کابل اصلی در تاسیسات الکتریکی.
 • عرض استاندارد ۷٫۵، ۱۰ و ۱۵ سانتیمتر در سیستم های فلزی و تا ۲۰ سانتیمتر در سیستم های غیرفلزی.
 • عمق استاندارد ۳٫۲ تا ۴٫۵ سانتیمتر در سیستم های فلزی و ۲٫۵، ۲٫۸۵ و ۴ سانتیمتر در سیستم های غیرفلزی.
 • طول استاندارد ۳۰۰، ۳۶۰، ۶۰۰ و ۷۲۰ سانتیمتر.
سینی کابل کانالی

سینی کابل توری یا سبدی (Wire Mesh Cable Tray):

عمدتا برای کابرد های مخابراتی و فیبر نوری استفاده میشود، پشتیبانی از طول کوتاه بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر.

مشخصات:

 • یک سیستم مناسب برای سایت، سیستم پشتیبانی قابل انعطاف در سایت ها در درجه اول برای کابل های ولتاژ پایین، مخابراتی و قیبر نوری.
 • این سیستم ها بطور معمول از یک شبکه مش سیم فولادی پوشانده شده با روی تشکیل شده اند.
 • عرض استاندارد ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۴۵، ۵۰ و ۶۰ سانتیمتر.
 • عمق استاندارد ۲٫۵، ۵ و ۱۰ سانتیمتر.
 • طول استاندارد حدود ۳۰۰ سانتیمتر.

سینی کابل تک ریلی (Single Rail Cable Tray):

بطور کلی برای نصب کابل های ولتاژ پایین و قدرت استفاده میشود که در آن حداکثر آزادی کابل، ظرفیت عبور کابل بالا و سرعت در اجرای فاکتورهای مهم و اساسی هستند.

مشخصات:

 • این سیستم های آلومینیومی سریعترین سیستم برای نصب و فراهم آوردن حداکثر آزادی برای کابل برای ورود و خروج از سیستم هستند.
 • سیستم های آویزان یا دیواری تکی در سطوح تک یا چند لایه.
 • عرض استاندارد ۱۵، ۲۲٫۵، ۳۰، ۴۵ و ۶۰ سانتیمتر.
 • عمق استاندارد ۷٫۵، ۱۰ و ۱۵ سانتیمتر.
 • طول استاندارد ۳۰۰ و ۳۶۰ سانتیمتر.

انبساط و انقباض حرارتی سینی کابل:

 • یک سیستم سینی کابل ممکن است تحت تاثیر انبساط و انقباظ حرارتی قرار گیرد که این موضوع باید در زمان اجرای سینی گذاری مدنظر قرار گیرد.
 • برای تعیین تعداد صفحات اتصال سینی مورد نیاز برای توسعه طول سینی، طول سینی کابل مستقیمی که میتوان اجرا کرد و تفاوت کل بین حداقل دمای زمستان و حداکثر دمای تابستان را در نظر بگیرید.
 • برای عملکرد درست، صفحات توسعه طول سینی نیاز به تنظیم دقیق فاصله بین سینی ها دارد.
 • نزدیکترین ساپورت و اتصال به نقطه میانی بین صفحات توسعه سینی باید مانند لنگر باشد و آزادی لازم به سینی برای حرکت طولی در هر دو جهت را بدهد.
 • هنگامیکه یک سیستم سینی کابل بعنوان هادی زمین تجهیزات بکار برده میشود، استفاده از اتصالات همبندی در تمام اتصالات توسعه طول سینی برای حفظ پیوستگی مدار الکتریکی حایز اهمیت است.